Alsómocsolád bemutatása
A község Baranya és Tolna megye határán fekszik, a Mecsek északi lankáin. A település a megyeszékhelytől, azaz Pécstől kb. 25 km-re északra található. Keleten erdős dombok határolják a falut, nyugaton pedig messze nyúló síkság. A környék éghajlati viszonyai mezőgazdasági művelés szempontjából kedvezőek, éghajlata mérsékelten meleg az óceáni hatások túlsúlyával, emellett vízrajzát tekintve is előnyös területen fekszik.
A falu csendes kis község annak előnyeivel és hátrányaival. Közlekedési viszonyai jónak mondhatóak. Lényegében három megyeszékhely: Pécs, Kaposvár, és Szekszárd egyenlő távolságra van tőle, személygépkocsival három kisebb város Komló, Dombóvár és Bonyhád rövid idő alatt megközelíthető Alsómocsoládról. Egy híres gyógyfürdő, Gunaras 20 km-re van innen. A községnek átmenő forgalma nincs, az ide vezető bekötőút véget ér. A községtől 2–3 km-re halad el az 1872-ben épített Dombóvár–Bátaszék-vasútvonal, melynek itt (Mágoccsal közös) állomása is van.
Jelenlegi lélekszáma: 317 fő
Település Arculati Kézikönyv
A kézikönyvből meg lehet ismerni a település épített és természeti örökségét, azt, hogy ezeket hogyan óvjuk, hogy milyen a település karaktere, milyen jellegzetes háztípusok fordulnak elő, és mik azok a jellemzők, melynek betartása fontos egy építkezésnél, felújításnál, átépítésnél. Ezenkívül részletes leírásokat találunk a gazdálkodásra vonatkozó adottságokról pl. az éghajlatra, mikroklímára, a talaj minőségre vonatkozóan, valamint a település története is részletesen ki van fejtve (Alsómocsoládról röviden fejezet). Ezért a kézikönyvet mind az építkezésben, felújításban, mind a gazdálkodásban gondolkozóknak érdemes áttanulmányozni.
Alsómocsolád_Települési Arculati Kézikönyv
Alsómocsolád_Települési Arculati Kézikönyv_határozat
Értékesíthető lakóingatlanok
Településünkön több tulajdonos szeretné eladni lakóingatlanát. A részletes lista alább megtekinthető:
Értékesíthető ingatlanok 2018.
Oklevelek, elismerések
Negyedszázadnyi munkánk elismerései közül álljanak itt az elmúlt hét év számunkra legkedvesebb és legfrissebb díjai:
- 2009. Magyarországi Falumegújítási Díj (adományozó: Belügyminisztérium és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium)
- 2009. Idősbarát Önkormányzat (adományozó: Szociális és Munkaügyi Minisztérium)
- 2009. Ifjúságbarát Önkormányzat (adományozó: Dél-Dunántúli Regionális Ifjúsági Tanács)
- 2010. Európai Falumegújítási Díj II. helyezés (adományozó: a bécsi székhelyű Európai Vidékfejlesztési és Falumegújítási Munkaközösség)
- 2010. Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Közösségi összefogással a helyi fejlesztésekért a LEADER program keretében kategória I. díj (adományozó: Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége)
- 2014. „Az Év Fiatalbarát Önkormányzata” (adományozó: Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet)
- 2015. Greennovációs Nagydíj Turizmus, szálloda és vendéglátóipar kategória (adományozó: Professional Publishing Hungary kiadó)
- 2015. Kerékpáros barát település (adományozó: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium)
- 2015. Klímasztár (adományozó: Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség)
- 2015. Polgárőr Település (adományozó: Belügyminisztérium, Országos Polgárőr Szövetség)
- 2015. Családbarát Önkormányzat (adományozó: Nagycsaládosok Országos Egyesülete)
- 2015. Az év ifjúsági szolgáltató pontja (adományozó: Tett-Hely Ifjúsági Hálózat)
- 2015. Minőségi Innovációs Díj (adományozó: International Academy for Quality)
Oklevelek